skup mieszkań warszawa

Jak sprzedać zadłużoną nieruchomość?

Nunc volutpat gravida libero sit amet interdum. Donec in pulvinar erat, ut euismod nibh. Donec sapien ipsum, lobortis eget viverra commodo, ultricies a dolor. Maecenas nec dictum orci. Aliquam justo mauris, pharetra in tortor at, maximus congue orci. Curabitur vel interdum felis. Vestibulum ligula diam, ultrices eget consequat non, gravida et ligula. In convallis dolor leo, a scelerisque neque pharetra eget. Suspendisse venenatis venenatis enim, id iaculis risus euismod a. Aliquam rutrum felis massa, ut lobortis libero ullamcorper vitae. Suspendisse tincidunt ligula a elementum luctus. Duis sodales in leo ut maximus. Donec hendrerit mollis bibendum. Vivamus mollis maximus metus, sit amet ultrices turpis ultricies et. In fringilla, arcu accumsan dapibus vestibulum, diam purus condimentum diam, vel faucibus sem massa ut massa.

Dlaczego warto sprzedać zadłużoną nieruchomość?

Długi mogą spotkać każdego – czasami jest to wina zaniedbania, innym razem przykrego zrządzenia losu. Dobrym sposobem na pozbycie się długów jest sprzedaż zadłużonej nieruchomości – dzięki takiemu rozwiązaniu można szybko i sprawnie zdobyć potrzebną sumę pieniędzy. 

W wielu przypadkach zadłużona nieruchomość zostaje wystawiona na aukcję komorniczą, a kwota z jej sprzedaży jest przeznaczona na pokrycie długów. Niestety nieruchomości często zostają sprzedane za cenę o wiele niższą od rynkowej, przez co kwota otrzymana za sprzedaż podczas aukcji komorniczej może nie starczyć nawet na pokrycie długów. Sprzedając nieruchomość z problemami na własną odpowiedzialność, można uzyskać nie tylko kwotę na pokrycie długów, ale także dodatkową gotówkę na własne potrzeby. 

Sprzedaż zadłużonej nieruchomości od A do Z

Niniejszym artykułem chcemy Państwa zapoznać z całą procedurą sprzedaży zadłużonej nieruchomości, od rodzajów zadłużeń oraz formalności aż do finalizacji całej transakcji. 

Rodzaje zadłużeń

Zanim przejdzie się do procesu sprzedaży zadłużonych nieruchomości, warto najpierw zapoznać się z rodzajami możliwych zadłużeń. Nieruchomość może być zadłużona przez hipotekę, którą należy uregulować, albo poprzez niepłacenie przez właściciela odpowiednich opłat do spółdzielni. 

Szukanie potencjalnego kupca

Szukanie osoby, która chętnie kupi zadłużoną nieruchomość może być trudne. Niektórzy boją się, że sprzedający nie będzie do końca słowni. Jednak w tym przypadku można szukać sprawdzonego skupu nieruchomości, który chętnie podejmie się kupna za najlepszą możliwą stawkę. Dodatkowo transakcje ze skupem są o wiele szybsze niż te tradycyjne, co gwarantuje szybkie pozbycie się długów. 

Wymagane dokumenty 

Żeby dokonać sprzedaży zadłużonej nieruchomości w pierwszej kolejności należy uzyskać zgodę wierzyciela na wykreślenie egzekucji komorniczej zapisanej w III dziale księgi wieczystej. Aby uzyskać zgodę powinno się mieć już wcześniej podpisaną umowę przedwstępną z potencjalnym kupcom, do tego niektóre banki dodatkowo wymagają wpłaty zaliczki/zadatku potwierdzającego chęć zakupu nieruchomości. 

Następnie bank powinien wysłać pismo informujące o zakończeniu postępowania – takie pismo powinien otrzymać zarówno komornik, jak i właściciel nieruchomości. Mniej więcej po upływie dwóch tygodni od otrzymania wiadomości, można udać się do komornika po potwierdzenie prawomocności decyzji o wykreślenie egzekucji. Po otrzymaniu tejże decyzji należy udać się do wydziału ksiąg wieczystych, gdzie egzekucja zostanie ostatecznie wykreślona. Opłata za ten proces wynosi około 200 złotych, jednak wszystko zależy od sądu. 

Większy problem zaczyna się, jeśli posiada się więcej niż jednego wierzyciela. Wtedy należy dostać zaświadczenia o dokładnej kwocie długu w stosunku do każdej egzekucji. Ze wszystkimi dokumentami trzeba udać się w tym przypadku do notariusza, który będzie niezbędnym pośrednikiem w trakcie zawierania transakcji. Warto zaznaczyć, że w przypadku sprzedaży nieruchomości do skupu, formalnościami oraz opłatami w większości zajmuje się skup.

Finalizacja transakcji 

W przypadku tradycyjnej sprzedaży najczęściej finalizacja wygląda tak, że kupujący przelewa pieniądze potrzebne na spłatę długu wierzycielowi, a ewentualną resztę kwoty dostaje sam sprzedający. Jest to spowodowane chęcią posiadania pewności, że długi, którymi obarczona jest nieruchomość zostaną jak najszybciej spłacone. W przypadku korzystania ze skupu mieszkań, należność wypłacana jest bezpośrednio osobie sprzedającej. 

Dlaczego warto sprzedać zadłużoną nieruchomość?

Najważniejszym argumentem przemawiającym za sprzedażą zadłużonej nieruchomości jest fakt, że pomoże to spłacić długi. Dodatkowo sprzedaż opłaca się bardziej niż pozwolenie na wystawienie jej przez komornika na aukcji. Niezależnie od tego czy nieruchomość sprzedaje się do skupu, czy osobie prywatnej, jest to o wiele bardziej opłacalne niż trwanie w długach lub pozwolenie komornikowi na jej zajęcie. 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *