wycenia nieruchomości o czym pamietać

Na co zwracać uwagę przy wycenie nieruchomości?

Stojąc przed wyzwaniem, jakim jest wycena domu, często umyka nam wiele ważnych kwestii. Mając trochę zakłamany światopogląd i obraz naszego mieszkania, jesteśmy przekonani, że przecież jest on wyjątkowy i najlepszy. Trudno znaleźć coś równie nietuzinkowego na rynku. Jednak ile ludzi tyle opinii. Często to, co nam wydaje się spełnieniem marzeń, dla kogoś może być przeciwieństwem. Dlatego, do wyceny domu powinniśmy podejść ze świeżą głową. Wszelkie subiektywne oceny należy odłożyć na bok i obiektywnie spojrzeć na nieruchomość. Należy jednak pamiętać, że dokonując wyceny nieruchomości, bardzo ważne są nawet najmniejsze szczegóły, które mogą wpływać na atrakcyjność naszego obiektu. Bardzo trudno jest jednak odłożyć emocje i sentyment na bok, dlatego stawiając czoła takiemu zadaniu, należy zastanowić się, czy nie lepiej skorzystać z pomocy odpowiedniego specjalisty. Osobie bezstronnej łatwiej będzie zachować obiektywizm, a jeśli zajmuje się ona zawodowo wyceną nieruchomości to z pewnością nie umknie jej żaden istotny szczegół. Takie usługi pełnią najczęściej pracownicy agenci nieruchomości, jak i rzeczoznawcy majątkowi.

Czym tak właściwie jest wycena nieruchomości?

Wyceną nieruchomości nazywamy urzędowe potwierdzenie jej wartości. Odbywa się ona wedle ściśle określonych wytycznych, które zawarte są w ustawie o gospodarce nieruchomościami oraz w rozporządzeniu Rady Ministrów dotyczącej wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego. Choć wyceny nieruchomości, wedle tych wytycznych możemy dokonać sami, to załatwiając sprawy urzędowe w takich miejscach, jak banki, potrzebne będzie zaświadczenie specjalisty w branży, na przykład rzeczoznawcy majątkowego.

Wycena nieruchomości na własną rękę

Jeśli jednak jesteś na siłach, aby stawić czoła wycenie nieruchomości to istnieje kilka aspektów, które musisz wziąć pod uwagę. Pamiętaj, że zakup nieruchomości to duża inwestycja, często wiążąca na lata. Dlatego, musisz posiadać dużo cierpliwości do kupców, którzy prawdopodobnie będą mieli wiele pytać do Ciebie, a dodatkowo będzie im zależało na korzystnej cenie. Uzbrój się w cierpliwość. Na wycenę nieruchomości składa się przede wszystkim lokalizacja. Zależna jest ona od preferencji nabywcy. Jednemu będzie zależało na zakupie domu w cichej malowniczej okolicy, z kolei drugiemu, na mieszkaniu w centrum z rozwiniętą infrastrukturą miejską.
Kolejnym ważnym aspektem jest stan rzeczywisty nieruchomość. Czy jest to pomieszczenie zachowane w stanie surowym, czy może po prostu wymaga remontu, a może już go przeszło. Jakie udogodnienia zostały zamontowane w trakcie jego budowy. Trzecią płaszczyzną, na jakiej należy podjąć rozważania to wyposażenie, jakie zastanie nabywca w zakupionej przez siebie nieruchomości. Ostatnią już rzeczą, która jest kluczem do dobrej wyceny nieruchomości jest jej metraż. Jednak metraż to nie tylko liczba metrów kwadratowych, ale też układ pomieszczeń. Ponieważ każdemu zależy na tym, aby jego przestrzeń zarówno pracy, jak i życia codziennego była funkcjonalna.

Inne ważne aspekty przy wycenie nieruchomości

Choć podstawowa lista wytycznych, które są istotne przy wycenie nieruchomości, nie jest długa, to należy sobie uświadomić, że jest jeszcze cały szereg dodatkowych aspektów, które choć mniej, również są ważne. Do równie istotnych podpunktów należy zaliczyć: widok z okien, kształt działki, sposób ogrzewania nieruchomości, obecność linii telefonicznej i światłowodu, źródło wody i elektryczności. Ważną funkcję pełnią też sklepy restauracje i atrakcje znajdujące się w okolicy. Jednak wszystko zależy od upodobań naszego kupca. Należy uzbroić się w cierpliwość. Spowodowane jest to faktem, iż potencjalny kupiec, zanim zdecyduje się na zakup konkretnej nieruchomości, chce mieć stuprocentową pewność, że jest to strzał w dziesiątkę.

Wycena nieruchomości przez specjalistę

Decydując się na wycenę nieruchomości, spoczywa na nas duży ciężar, dlatego warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług specjalisty. Pozwoli to, nie tylko, na zaoszczędzenie dużej ilości czasu, ale też nerwów oraz uniknięciu odpowiedzialności, bo cała będzie spoczywać na zatrudnionym przez nas specjaliście. Należy jednak dobrze zbadać rynek rzeczoznawców i wybrać takiego, który jest świetny, w tym co robi, ale też mieści się w naszym budżecie finansowym. Bo za takie usługi należy ponieść określone koszty.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *